Онлайн
Індиго-Україна. Телепрограма Індиго-Україна. Телепрограма Голоси Мирних Голоси Мирних
Церковний календар

Поминальні дні на карантині: як потрібно вшановувати пам'ять померлих

Сьогодні Радуниця 2020: традиції поминального дня в Україні

13:15, 28 квітня 2020

Поминальний день

фото: depositphotos

Сьогодні, 28 квітня, в Україні відзначається Радуниця 2020. Які існують традиції поминання померлих родичів, і які особливості батьківських днів в умовах карантину, читайте в нашій статті.

Дивіться відео про традиції поминального дня:

Читай також
Календар поминальних днів у 2020 році: точні дати

Календар поминальних днів у 2020 році: точні дати

Після Великодня у православних починаються особливі дні поминання померлих рідних і близьких. Вони мають безліч назв: Радуниця, Гробки, Проводи, Діди, Червона гірка. Традиційно Радуниця настає на 9-й день після Великодня і в 2020 році припадає на вівторок, 28 квітня. Однак у різних областях України поминати рідних починають вже з неділі напередодні. Це пов'язано, в тому числі, з прив'язкою до робочого графіку: люди проводять ритуал поминання у вихідний день.

Встановлення особливих днів поминання померлих тісно пов'язане зі Світлим Святом Воскресіння Господнього. Ще у світлу Великодню ніч на церковному богослужінні звучать молитовні слова: "Нехай ніхто не боїться смерті, тому що від неї смерть Спасителя визволила нас! Схоплений нею, Він подолав її... Смерть! Де твоє жало? Пекло! Де твоя перемога? Воскрес Христос, і радіють ангели! Воскрес Христос, і немає жодного мертвого у гробі! Христос, Воскрес із мертвих, став початком померлих. Йому слава і влада на віки віків. Амінь".

За традицією, в поминальний день після Великодня люди йдуть до храму на службу, приносять на пожертвування продукти для поминання, замовляють панахиду за упокій, подають священикам записки з іменами своїх померлих родичів, моляться і ставлять свічки за упокій душ. Наша щира молитва є для душ померлих є цілющою і радісною. Адже вони вже не можуть помолитися за себе – це роблять за них живі. У поминальних записках не можна писати імена тих, хто не був хрещений. Також ця заборона стосується самогубців.

Після церкви люди йдуть на кладовище, приносять свічки, квіти, вінки, паски і крашанки, щоб пом'янути рідних. Існує стародавня традиція організації поминок на кладовищі біля могил померлих, коли разом збираються родичі, згадують покійних, їдять паски і крашанки. Важливо не робити з таких поминок гучних банкетів з випивкою і сміхом.

Однак у 2020 році в зв'язку з небезпекою поширення коронавірусу і оголошеним карантином, люди не зможуть у свято Радуниці відвідати кладовища, тому що вони будуть закриті. Також обмежено відвідування храмів. Всі ритуальні заходи уряд рекомендував перенести на літо, коли карантин буде знято.

Як поминати покійних в умовах карантину? Можна вдома у колі сім'ї влаштувати поминальний обід, де за загальним столом зберуться всі, хто знає і пам'ятає померлих. Слід помолитися за душі покійних, згадати їх добрим словом, подумати про все хороше, що вони зробили, і що вас пов'язувало за життя. А потім можна приступити до тихої сімейної трапези. На столі має бути кутя та традиційні великодні частування: паски і крашанки. Також можна приготувати улюблені страви померлих родичів. Для них можна поставити окрему тарілку і покласти частування, запалити свічку біля ікони.

Читайте календар Великодня по роках: як розрахувати церковні свята.

Дізнайтеся, чому на Великдень кажуть «Христос Воскрес!»

Новости партнеров

Загрузка...
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь