Онлайн

"Особливе навчання". Кому заважають діти з вадами здоров'я

13:07, 18 жовтня 2018

Героїня історії «Головної теми», Поліна, добре знає, як це – виборювати місце за шкільною партою. Через що довелось пройти «особливій» дівчинці, і чому вона тепер не хоче для себе інклюзивного навчання?

Занадто нормальна для школи-інтернату. Занадто бідна для екстернатного навчання. І надто квола для звичайної школи. За свої 16 років Поліна змінила 5 шкіл, щоб знайти ту, де стане своєю. І чому в боротьбі за «місце під шкільним сонцем» Поліна тепер готова здатися?  

Поліна повернулася зі школи в сльозах і пообіцяла собі більше туди не повертатися. У школі дітям дали завдання – зробити вдома оригамі. Для Поліни, в якої практично не працює права рука, створити з листка паперу журавлика тільки лівою було справжнім викликом. Кілька годин марудної нервової роботи і… ось усе вийшло. Утім за радістю прийшли гіркі сльози.

Її називають інвалідом, ігнорують… Поліна Шило була у школі «білою вороною». За цілий навчальний рік Поліну жодного разу не викликали до дошки. Вчителі її ніби не бачать. Тому дівчинка пасе задніх у навчанні, приносить додому погані оцінки.

І на всі ці знущання мама Поліни змушена заплющувати очі. Бо… це вже третя школа, де вчиться донька. І перша, з якої її принаймні не женуть у шию.

Уперше вони відчули до себе співчуття, коли Поліні було всього 4 рочки. Один день поділив їхнє життя на «до» і «після». 

Усе почалося зі звичайного нежитю. Коли у Поліни піднялась температура за 40, мама вхопила її та побігла в лікарню. Майже непритомну, дівчинку з приймальні забрали до реанімації.  Тиждень їй там лікували хворі легені, але не зважали на те, що в дитини серце мало не вистрибує з грудей. Після скандалів мами, дівчинку направляють у кардіоцентр, але не встигають туди доїхати. У це важко повірити, але в 4-річної Поліни стався інсульт.  

Полі повністю паралізувало правий бік. Їй наново треба вчитися ходити. Говорити. Тримати ложку лівою рукою. Полінка мужньо усе витримує, і вже за місяць після інсульту ходить навіть без маминої допомоги.Тож лікарі, вражені таким швидким одужанням, радять їм повертатися в той самий садочок, куди дівчинка ходила до хвороби. 

Вже у старшій групі за Полінкою стали помічати – вона значно відстає від однолітків. Їй зовсім не даються цифри й склади. Вона їх не запам'ятовує й виразно не вимовляє. Викладачі радять мамі віддати дівчинку в інтернат, мовляв у звичайній школі вона «не потягне». І Олена погодилась.

Та якщо для звичайної школи Поліна була «заслабка», то для інтернату виявилась «зарозумна». Через два місяці навчання у спецзакладі їм прямо сказали – тут є важчі діти – з психічними розладами, вадами зору, слуху… а Поліні в інтернаті – не місце.

Від безвиході мама віддає доньку у звичайну школу за місцем проживання. Там просять для Поліни індивідуальний графік, бо дитина слабка.

На уроки вони ходять удвох – Поліна у класі, мама в коридорі. І щойно вони більш-менш призвичаїлися до школи – їх знову шокують – з третього класу діти навчаються в другу зміну і ходять по кабінетах. Для Поліни це неможливо.

Це вже третя школа, і саме та, де Поліну цькують однокласники та ігнорують учителі. «Особлива» дівчинка стала вигнанкою. Клас їде на екскурсію, а Поліні просто в очі кажуть – ти не з нами! 

Після того Поліна ніколи нікуди не ходила з однокласниками. Та одного разу таки наважилась – і зібралась на шкільну дискотеку. А там уже сталося таке, після чого залишатися у цій школі, з цими вчителями й однокласниками, Поліна вже не могла.  Що вигадують у звичайних школах, щоб не відкривати інклюзивні класи? І чому «особлива» Поліна тепер не хоче інклюзивного навчання?

Хто, де і як має навчати дітей з інвалідністю? Що таке інклюзивне навчання і чи готові до нього школи? Чому батьки бояться віддавати своїх «особливих» дітей в звичайні школи? Чи потрібно закрити в Україні всі спецшколи та інтернати? Як вчителі та школярі ставляться до однокласників з вадами здоров’я? Чи може змінити закон ставлення до людей з особливими потребами?

Відповіді на всі ці питання ви отримаєте вже в цю неділю, 21 жовтня, в суспільно-резонансному проекті «Головна тема» о 20:00 на телеканалі «Україна».

Долучайтесь до каналу "Україна" в меседжерах, аби дізнаватись першими про актуальні та обрані матеріали за посиланнями: 
Viber – https://chats.viber.com/kanalukraine/uk
Telegram – https://t.me/kanalukraina  

Новости партнеров

Загрузка...
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь