Онлайн

Як діяти в надзвичайних ситуаціях: покроковий план

Як не піддатися паніці та діяти з холодним розумом в надзвичайних ситуаціях, розповідаємо нижче.

Єлизавета Бабец Єлизавета Бабец
18:45, 16 листопада 2020

23 листопада на каналі «Україна» відбудеться прем’єра серіалу «Виклик» про роботу ДСНС. В очікуванні релізу ми вирішили дізнатися, як правильно діяти в надзвичайних ситуаціях та навіть запитали психолога ДСНС, як заспокоїтися у таких випадках.

Нижче ми розповідаємо покроковий план дій у разі надзвичайної ситуації.

Крок 1 – викликати службу порятунку. Пам’ятати телефони екстрених служб дуже важливо. Якщо ви раптом потрапили в біду, обов’язково зателефонуйте на один з нижче наведених номерів. Після прибуття рятівників на місце події, повідомте, чи залишилися у біді інші та розкажіть їм усі деталі трагедії.  

Крок 2 – заспокоїтися. Якщо раптом з вами сталася надзвичайна ситуація, перше, що ви маєте зробити – не піддаватися паніці. Стан, коли єдине, що ви можете – це нервувати, тільки погіршить ваше самопочуття та зіб’є вас з пантелику.


На жаль, іноді трапляються такі надзвичайні ситуації, коли проста порада «розмірено дихати» не допомагає. Ми вирішили запитати психолога ДСНС, як заспокоїти себе в екстреній ситуації.

«Питання про самозаспокоєння досить широке, адже гарна стресостійкість є результатом образу життя, спадковості, саморозвитку та самовдосконалення у цьому напрямку. Крім того,  доцільність вправ залежить від ситуації, в яку потрапила людина. Наприклад, є особливості самодопомоги у натовпі, під час землетрусу, тощо.

Існує не дуже відома кризова техніка «Екстремальна валіза» (Луїза Реддеманн), варіацію якої я можу запропонувати для самодопомоги. Для цього потрібно зібрати «екстремальну валізу» та зберегти у нотатках телефону, щоб переглядати та допрацьовувати. Необхідно записати все те, що допомагало вам у скрутний час.

Спочатку напишіть все - дії, думки, речі. Потім розташуйте пункти у порядку більшої ефективності зверху вниз.

! Зверніть увагу, треба вибрати те, що було корисним на момент стресової події та не зашкодило у майбутньому.

Кадр з серіалу "Виклик"

Серед варіантів можна навести наступні приклади:

  • Образи, які приносять ресурс і розраду. Наприклад, образи близьких людей, дітей, релігійних постатей або навіть образ себе в момент сили.
  • Аромати, що пропонують для заспокоєння в аромокомпозиціях, або аромати квітів чи запах улюбленого чаю.
  • Музика, яка розраджує, заспокоює, збалансовує. Наприклад, улюблена мелодія, дитяча колискова.
  • Рухи, які стали улюбленими, наприклад, фізичні вправи або танці, можна побігати, пострибати, глибоко напружити та розслабити м’язи.
  • Речі, приємні на дотик, такі як м’яка іграшка, плед, антистресовий м’ячик.
  • Краплі на основі трав, які допомагають у екстрених ситуаціях, згідно консультації лікаря.
  • Вправи на уяву.
  • Слова: крилатий вислів, афірмація, молитва, маленька історія або казка». 

Крок 3 – скласти план дій. Ніколи не приймайте необміркованих рішень. В стані афекту людина не здатна діяти правильно та раціонально. Після того, як ви заспокоїлися, почніть складати план дій, який допоможе вам дочекатися рятівників чи врятуватися самостійно.

По-перше, обміркуйте, яке місце може виявитися для вас безпечним. Для кожної ситуації це буде окреме місце. Під час раптового обвалу будівлі – кутки між опорними стінами, під час пожежі в квартирі – біля вікна чи на балконі, так пожежники зможуть швидше вас знайти, тощо.

По-друге, дістаньтеся до безпечного місця. Якщо вихід до нього заблоковано, знайдіть інший прихисток.

По-третє, якщо разом з вами в надзвичайній ситуації опинилися інші люди, намагайтеся допомогти їм. Крім того, вирішіть, як евакуюватися, не зашкодивши собі та оточуючим.

Відзначимо, детальніше про роботу рятувальних служб можна буде дізнатися під час перегляду серіалу «Виклик», який розповість про тих, хто прямує на допомогу першими, ризикуючи своїм життям.

Новости партнеров

Загрузка...
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь