Голодна кутя перед Водохрещам: які традиції цього дня слід знати
Дізнайтеся цікаві народні обряди і традиції Водохресного святвечора


Водохреще – що це за свято? Які його традиції, прикмети і звичаї – дізнайтеся в нашій статті.
Наближається Водохреще 2021 або ж Богоявлення – велике церковне свято, яке щороку відзначається 19 січня. Воно завершує святочні дні у низці трьох великих свят різдвяного циклу і знаменує прийняття Ісусом на себе найважливішого християнського таїнства Хрещення.
Хрещення Господнє: історія свята
Згідно з Євангелієм, Ісус Христос у віці 30 років прийшов на річку Йордан у Віфаварі до Іоанна Хрестителя, який пророкував появу Месії. Під час Хрещення на Ісуса зійшов Святий Дух у вигляді голуба, і голос із неба проголосив: "Це Син Мій Улюблений, що Його Я вподобав!" Тому день Хрещення ще називається Богоявленням.
Суть Водохреща полягала в тому, що, будучи безгрішним, Син Бога прийняв на себе людські гріхи і тим самим показав, що весь шлях людський він хоче пройти чесно і до кінця.
Свято Хрещення: традиції та обряди
Напередодні свята, 18 січня, настає навечір'я Богоявлення або Водохресний святвечір. Наші предки цього дня востаннє проводили колядування і святочні ворожіння.
Під Водохреще збирали сніг, який вважали особливо цілющим і застосовували для лікування від хвороб. Його підмішували в корм тваринам, а ще кидали в колодязь, щоб вода залишалася свіжою протягом усього року.
У Водохресний святвечір дотримувалися посту. Готували непарну кількість пісних страв, серед яких млинці й узвар. А головною стравою на столі була голодна кутя. На відміну від щедрої, в неї не додавали ні вершкове масло, ні сало, ні смалець.
Щоб побачити Хрещення Господнє, набирали чашу з водою і опівночі уважно дивилися, чи колихнеться вода. Якщо по воді йшло хоч найменше хвилювання, то люди поспішали на подвір'я дивитися «роззявлені небеса». Вважалося, що в цей момент сам Господь дивиться на землю, і можна просити про що завгодно – всі бажання здійсняться.
У день Водохреща, 19 січня, віруючи за традицією відвідували богослужіння в храмах, а потім омивали обличчя або ж пірнали в ополонку з крижаною водою, щоб провести обряд очищення, змити всі гріхи, набратися здоров'я на цілий рік.
На водоймах священики проводили освячення води. Вважається, що на Хрещення Господнє вода у всіх водоймах – річках, озерах, колодязях і навіть у водопроводі – стає святою, тобто набуває цілющих властивостей, не псується довгий час і допомагає від багатьох хвороб.
Зазвичай на Водохреще 19 січня встановлюються морози, які так і називаються – хрещенські. В льоду вирубується хрестоподібна ополонка "йордань", а в неї пірнають усі бажаючі, щоб змити гріхи і оздоровитися.
Дивіться відео, як правильно підготуватися до пірнання в ополонку на Водохреще:
Читайте, які вихідні та святкові дні у січні 2021 в Україні.
Популярні новини