Онлайн

"ДНК 2. У пошуках жінки": українці можуть бути предками всіх європейців

На телеканалі "Україна" відбулася прем'єра унікального дослідницького проекту "ДНК 2. У пошуках жінки".

14:53, 1 листопада 2013
На телеканалі "Україна" відбулася прем'єра унікального дослідницького проекту "ДНК 2. У пошуках жінки".

У другій частині проекту автори разом з ученими-генетиками та експертами-антропологами, озброївшись ресурсами кращої світової лабораторії в області ДНК-досліджень, шукали відповідь на питання: звідки ж прийшли на ці землі жінки-прародительки сучасних українок?

ДНК-експертизу для телеканалу "Україна" проводив професор Кембриджського університету і вчений-генетик зі світовим ім'ям Пітер Форстер. Згідно з результатами його досліджень, 21,8% українців за своїм походженням належать до генетичному типу U, причому 17% - древній тип U4 і U5 епохи палеоліту. Саме цей тип виявляли у більшості людей епохи перших поселенців Європи (45 000-40 000 років тому).

Саме цей генотип належав мисливцям-збирачам, які першими відкрили Європу. Їх ДНК-маркер носить в собі 1/5 частина українців. Однак як зазначають експерти проекту "ДНК 2. У пошуках жінки", в Україні занадто мало людей з таким типом генів для того, щоб з упевненістю назвати всіх українців нащадками першовідкривачів Європи.

"Інша ймовірність полягає в тому, що, швидше за все, Україна, як і Північна Європа була заселена типом U на 100 %. А в часи Бронзового віку сюди прийшли інші типи: H і V, які ми досі знаходимо на території України", - говорить Пітер Форстер.

H і V - два споріднених генетичних типи, що мають одне походження. Дослідження телеканалу "Україна" показало, що тип V поширений в Україні всього на кілька відсотків. А ось населення з другим типом - H - більше 40%.

Таким чином, приблизно 50% досліджуваних українців мають однакове генетичне походження. Пітер Форстер називає їх "група HV".

Однак залишається відкритим питання: носії якого ж типу є корінним населенням української землі?

У ході дослідження експерти проекту з'ясували: генетичні типи H і U носять в собі корінні жителі цих територій. Предки українців з генетичним типом H і U прийшли сюди практично одночасно, приблизно 45 000 років тому і залишилися на цих територіях.

"Я б сказав, що Україна була однією з областей первинного заселення 45000 років до нашої ери", - каже Форстер.

За допомогою унікальної методики, яку розробив Пітер Форстер, можна обчислити центр походження певного генетичного типу. Методика враховує в собі щільність концентрації населення з однаковим генетичним типом в областях, розселення людей з плином часу і навіть кривизну поверхні земної кулі. Скориставшись нею, Пітер зумів обчислити центр походження українців. Виявилося, що вона знаходиться на території сучасної України. Математично ця точка збігається з місцем розташування села Піщанка, яке знаходиться у Вінницькій області. Тобто прабатьківщиною українців, так чи інакше, є... Україна! Більшість етнічних українців ведуть свій рід від перших поселенців цієї землі.

Але звідки все-таки потрапив до України домінуючий Н тип? За версією Пітера Форстера, люди з  генетичним H-типом не прийшли на ці землі. Генетичний тип H виник на цій землі.

"Якщо моє припущення правильне, то спочатку сюди прийшов тип HV і тільки після цього він розпався на типи H і V, які і носять в собі більшість українців", - говорить Пітер.

Таким чином, з Африки, через Близький Схід і далі через Босфорський перешийок (тоді він ще не був протокою) люди потрапили в Румунію, Молдову та Україну. Вчені впевнені, результати досліджень говорять про те, що перші європейці жили на території сучасної України. І тільки потім звідси вони заселили всі інші землі. Коли Льодовиковий період знищив майже все населення, життя збереглося в Іспанії, на півдні Франції і на території України. За результатами дослідження експертів проекту виходить, що європейці здебільшого генетичних типів по жіночій лінії - нащадки не вихідців з Іспанії, як вважалося раніше, а вихідців з України.

"Існує можливість того, що український льодовиковий "притулок" був тим місцем з якого Європа була заселена 11 000 років тому, після того як закінчився Льодовиковий період. ​​Якщо ми подивимося на зразки ДНК, то зрозуміємо, що в Північній Європі існував тоді тип U4 і U5, і цілком можливо, що вони прийшли з України, щоб заселити Європу. Це частина предків європейців, але водночас це і найстаріша частина населення, яка цілком імовірно, могла походити саме з України", - говорить Пітер.

На цьому можна було б поставити крапку. Однак залишилося відкритим ще одне питання. Якщо праукраїнки з маркером H народилися на цій землі, звідки ж прийшли їх предки?

"Батьківщиною європейців 40 000 років тому були Кавказькі гори, - говорить Пітер. - Саме там виявлено найвищу мітохондріальну різноманітність, навіть більше ніж в Україні. Тобто, можливо, що люди мігрували з Кавказу в Україну, а звідти - у всю Європу".

Автори проекту "ДНК 2. У пошуках жінки" заповнили останні прогалини в дослідженні, вирахувавши географічну точку, яка, можливо, і була вотчиною предків сучасних європейців. В результаті, точка походження європейців, накладена на українські дані, точно збіглася з місцем розташування гори Арарат.

Новости партнеров

Загрузка...
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь