Онлайн
Книги

День української писемності та мови: які книги українських письменників повинен прочитати кожен

Книжки, які дійсно варто знову перечитати.

13:54, 9 листопада 2019

9 листопада в Україні святкують День української мови та писемності. Це не просто дата в календарі свят, а один з найважливіших днів у розвитку нації. Саме від самоідентифікації та усвідомлення того, ким є кожен з нас, залежить подальший прогрес цілого українського суспільства.

Література, як і інші види мистецтва, не тільки вплинула на історію, але також для багатьох авторів стала можливістю розповісти про неї.

Серед українських авторів, і класиків, і сучасників, нараховуються сотні майстрів слова. Згадуючи класичну літературу, не можна не відзначити твори, які повинен прочитати кожен. Досить цікаво спостерігати, як в різні роки й століття в устах різних авторів українська мова трансформувалася і видозмінювалася

Іван Котляревський

У творчості українського письменника, поета та засновника нової української літератури Івана Котляревського, який народився у Полтаві, неможливо не відзначити твір, який став справжньою пам'яткою українського письменства. Сюжет поеми оповідає про отамана Енея, батьківщину якого - Трою, зруйнували вороги. Еней вирушає до Риму, аби збудувати там нове сильне царство, але доля приготувала йому багато перешкод. Цікавим фактом є те, що роботу над поемою Іван Котляревський розпочав ще у 29-річному віці. Перші три частини Іван поширював серед української інтелігенції у рукописах, під час того як служив у війську Російської імперії.

Тарас Шевченко

Творчість Тараса Шевченка, який став символом України для усіх поколінь, справді вражає. Окрім того, що Тарас Григорович був поетом та письменником, він видатним живописцем, гравером, а також відомий як громадський та політичний діяч. Усе пережите та побачене своїми очима автор вкладав у творчість. Вже перші видані Тарасом Шевченко поетичні творі справили  на суспільство велике враження. Допершої збірки «Кобзар» увійшли: «Думи мої», «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка», «До Основ'яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч». Тарас Шевченко також започаткував в Україні такий жанр, як історичний роман у віршах. Його історико-героїчна-поема «Гайдамаки» сповнена драматичного напруження та епічності. Прагнення закликати українців до визвольної боротьби не покидало Тараса Шевченко й у важкі часи його життя у 1845 році. Тоді автор написав великі твори «Сліпий», «Холодний Яр», «Заповіт», поеми «Наймичка» і «Кавказ».

Найкращі українські автори класики

фото: depositphotos

Панас Мирний

Згадуючи визначних українських авторів, неможливо не відзначити Панаса Мирного, для якого зображення української дійсності у творах було мало велике значення. У романі «Повія» Панас Мирний майстерно відображає реалії життя XIX століття в трагічній історії життя дівчини-наймички. Не менш чуттєву та драматичну історію Панас Мирний розповів у п'єсі «Лимерівна». У співавторстві з Іваном Біликом Панас Мирний написав знаменитий роман «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Основою цього романа стала почута історія від візника про «відомого чи не на всю губернію розбишаку» Гнидку, якого засудили на каторжні роботи. У цій історії Панаса Мирного здивувало, що люди Гнидку не зненавиділи, а навпаки співчували йому. Роман писався протягом чотирьох років. 

Ліна Костенко

Видатна українська письменница та поетеса-шістдесятниця стала однією з найвідоміших жінок давньої та сучасної України. Ліну Костенко не дарма називають геніальною українською авторинею, адже кожен її твір, роман це чи поезія, не залишає читача байдужим. Серед її творчості варто виділити роман  «Маруся Чурай», який неодмінно треба прочитати кожному. Це цікава історія про відому піснярку, яку звинувачують в отруєнні її коханого Грицька Бобренка. На захист дівчини стають козаки, але у країні починається війна. 

Серед найкращих українських класиків не можна не згадати твори, які залишаються актуальними й досі, у непрості часи нашої сучасної України:

  • Івана Франко «Мойсей», «Захар Беркут», «Мойсей», «Каменярі»
  • Володимира Винниченко «Момент», «Записки кирпатого Мефістофеля»
  • Миколи Гоголя «Вечорі на хуторі біля Диканьки»
  • Валер'яна Підмогильного «Місто»
  • Лесі Українки «Одержима», «Лісова пісня», «Камінний господар»
  • Миколи Хвильового «Я (Романтика)»
  • Василя Шкляра «Залишенець. Чорний ворон», «Ключ»
  • Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків»
  • Ірини Вільде «Метелики на шпильках»
  • Івана Нечуй-Левицького «Кайдашева сім'я»

Дивіться сюжет про те, наскільки добре українську мову знають самі українці:

Новости партнеров

Загрузка...
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь