Онлайн
Соціум

Авторське право в Україні: «дивитись онлайн безкоштовно в гарній якості»

Якщо ввести в мережі «як захистити своє авторське право», ви знайдете багато способів того, як треба було «думати раніше».

Даша Харченко Даша Харченко
09:10, 4 березня 2021
фото:pexels.com/ru-ru/@judit-peter
фото:pexels.com/ru-ru/@judit-peter

Уявити своє життя без інтернету зараз неможливо. Ми маємо доступ до всього світу лише завдяки наявності коштів на рахунку або wifi та браузеру. Але як часто користувач задумується про те, чи не порушує він прямо зараз авторське право іншої людини, читаючи, слухаючи, переглядаючи безкоштовний контент в своє задоволення. Ба більше, у правосвідомості пострадянських країн сплата за контент сприймається, як щось ніби «я дурень чи що». Проте в Україні є норми, які стають на захист авторських прав: це Закон України "Про авторське право і суміжні права", Всесвітня конвенція про авторське право, Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів, Цивільний кодекс. Проте, щоб користуючись цими документами, захистити свої авторські права в інтернеті, треба дуже глибоко зануритись навіть в морально-етичні аспекти, скористатись аналогією права. Адже прямий механізм контролю, запобігання і захисту своєї інтелектуальної власності як такий важко простежити.

Авторські права - це набір суб'єктивних виключних прав автора на продукт своєї літературної, мистецької та наукової діяльності. Вони охоплюють як продукти творчості (фото, картини, музику, фільми), так і комп'ютерні програми, бази даних, рекламні проспекти, карти і технічні креслення (у ст. 8 Закону широкий невичерпний перелік).

Розміщення творів у Інтернеті для публічного використання є правомірним лише з дозволу автора чи іншої особи, яка має авторське право. Багато користувачів Інтернету ненавмисно порушують закони про авторське право в Інтернеті через помилкове припущення, що будь-яка робота, яка не зазначена авторським правом, не захищена. Уявляєте, просто так дивитись «мультик Душа дивитись онлайн безкоштовно в гарній якості» - це буде порушенням авторського права. Але оскільки платформи, на яких такий перегляд був би ліцензований, не мають діла до того, як «пірати» швидко розповсюджують «добро», за яке треба платити, розповсюджувачі залишаються без покарання. Їх надто багато, щоб з ними «тягатись». І через відсутність прецедентів нам не доведеться переживати за перегляд піратського контенту.

фото: pexels.com/ru-ru/@vlada-karpovich

Захист авторських прав

Якщо ввести в мережі «як захистити своє авторське право», ви знайдете багато способів того, як треба було «думати раніше». Тобто: робити водяні знаки на своєму творі, ліцензії, технічну заборону копіювання, підписи тощо. Але що цікаво, у США федеральні авторські права починаються автоматично, коли твір фіксується в матеріальній формі, такий як книга або зображення. Це право також поширюється на твори, які зберігаються на дисках і жорстких дисках комп'ютерів, а також на плівці або магнітній стрічці. Тобто ви маєте авторське право вже через те, що щось створили. Але, дійсно, наявність вищезазначених захисних елементів значно спрощує юридичний захист.

Як це роблять в світі?

Напевно, найяскравішими прикладами захисту авторських прав в світі є поява таких стрімінгових та музичних сервісів, як Netflix, HBO, iTunes, Spotify, Amazon тощо. Крім того, в Instagram та Facebook також є свої алгоритми захисту авторського права і можливість поскаржитись на їх порушення. Простий мешканець Берліну не може ввести «дивитись онлайн безкоштовно», адже не встигне додивитись до кульмінації, як на його рахунок може прилетіти немаленький штраф. Люди звикли, що платити за кіно і музику – це нормально.

фото:pexels.com/ru-ru/@olly

Що робити Україні?

Можливо, я романтизую, але захист авторського права починається з правосвідомості. Коли стане «не модно» бути правовим нігілістом, порушень прав людини стане значно менше. Звісно, варто зазначити, що в європейських країнах і США люди не самі по собі стали такими, що не хочуть всього і безкоштовно. На це повипливало вищезазначене – штрафи. Хоча наскільки це доречна була ідея наразі є питання. Можливо, краще притягувати до відповідальності осіб, які зацікавлені у створенні, просуванні та розвитку нелегальних сервісів. Крім того, ЄСПЛ каже, що стосовно порушення "захисту авторських прав" національні органи влади мають особливо широкі межі розсуду (Акденіз проти Туреччини).

 Але поки українські законотворці дійдуть до того, аби полювати на піратський контент, може пройти багато часу. А от популяризувати оплату за неї можна. Наприклад, цю задачу на себе можуть покласти публічні особи, блогери тощо. Ми самі маємо боротись з комплексом «чого бідний, бо дурний, чого дурний, бо бідний». Це я до того, що час від часу споживачі піратського контенту апелюють до низького рівня життя та зарплат в Україні. Але звернемось до психології: чим вищий ви стандарт життя собі встановлюєте, тим ймовірніше ви будете намагатись його досягти. 

Цікавий кейс, як захищає авторське право ЄСПЛ:

Суд встановив відсутність порушення, з іншого боку, у зв'язку зі скаргою звичайного користувача інтернет-сайтів, що спеціалізуються на розповсюдженні музики ( "myspace.com" і "last.fm"), коли влада блокувала два веб-сайти, тому що вони поширювали музичні твори, тим самим порушуючи авторські права (Акденіз проти Туреччини (рішення). Заявник подав скаргу до Страсбурзького суду про те, що цей захід порушує його право на отримання інформації. На відміну від справи Ахмет Їлдірім проти тієї ж держави, Суд відхилив клопотання. Той факт, що користувачі інтернет-сайту, що поширює музичні твори, страждали від непрямих наслідків блокуючого заходу, не є достатнім для того, щоб вважати їх «жертвами» відповідно до статті 34 Конвенції. Зацікавлені користувачі були позбавлені лише одного з багатьох засобів прослуховування музики і могли легко отримати доступ до всього обсягу музичних творів іншими способами, які не порушують авторських прав.

 

 

 

 

Новости партнеров

Загрузка...
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь