Онлайн

Річниця аварії на ЧАЕС: історія трагедії у цифрах та фактах

13:32, 26 апреля 2018

32 роки минуло з того часу, як 26 квітня 1986 року в Україні сталася найбільша за всю історію ядерної енергетики катастрофа – вибух на Чорнобильській АЕС. Подія з трагічними наслідками була спричинена двома тепловими вибухами і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції. Важко уявити, але сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря після аварії в Чорнобилі, була в 30-40 разів більшою, ніж при вибуху атомної бомби в Хіросімі.

Чорнобильській катастрофі присвоїли сім балів з 7 можливих за міжнародною шкалою ядерних подій (INES), що зробило її найбільшою техногенною катастрофою тих часів. Слід зазначити, що 7 балів також присвоїли аварії на АЕС Фукусіма-1, Японія, в 2011 році, де в результаті землетрусу теж сталася катастрофа.

Раптове лихо сталося вночі, о 1:23:47, поблизу міста Прип’ять, за 18 кілометрів від міста Чорнобиль, за 16 км від білоруського кордону і за 110 км від столиці України – міста Києва. Радіоактивна хмара від аварії відразу охопила територію СРСР, більшу частину Європи та навіть США. Суттєвих наслідків зазнала й сусідня Білорусь, на території якої осіло близько 70% радіоактивних речовин.

Більше 5 мільйонів людей живуть в районах, які вважаються «забрудненими» радіоактивними речовинами після аварії.

Оскільки Чорнобильська АЕС була графітно-водним реактором, саме графіт передбачав легкозаймистість всієї системи. Після вибуху в ньому залишилось близько 800 т графіту, який почав горіти. Пожежа тривала 10 днів і забрала життя 31 людини. Остаточно графіт перестав горіти лише 10 травня.

Пожежники, які першими прибули на місце загоряння, не мали ізолюючих протигазів. Їх просто не попередили про особливості ситуації. Як наслідок, радіоактивні речовини потрапили в дихальні шляхи ліквідаторів аварії. 800 тисяч чоловіків ризикували своїм життям та здоров'ям, аби запобігти наслідкам аварії і стабілізувати ситуацію. Це були ті люди, яким вдалося врятувати нашу країну і увесь світ від найжахливіших наслідків – потужного вогневого вибуху, який би міг стати фатальним етапом трагедії. Усі пожежники отримали величезну дозу радіації. Вони трудилися в зоні підвищеного ризику, піддаючись впливу радіації. 25 тисяч з них померли, а понад 70 тисяч стали інвалідами. 20% з цих смертей були самогубствами.

На сьогоднішній день психологічні розлади, викликані цією аварією, стали найбільшою проблемою громадської охорони здоров'я.

Відразу після аварії майже 8,5 млн людей були опроміненими, близько 155 тис кв. км територій було забруднено, з них 52 тис кв. км – сільськогосподарські землі. Реактор продовжував випромінювати радіацію ще 3 тижні, доки його не закидали сумішшю піску, свинцю, глини і бору. 

Грінпіс стверджує, що аварія в Чорнобилі стала причиною смерті від раку близько 90 тисяч осіб по всьому світу.

Незважаючи на такі наслідки, влада СРСР довгий час намагалася замовчувати про те, що сталося, тому й затримала евакуацію, яка мала відбутися ще 26 квітня. Наступного дня у Швеції визначили аномальне підвищення рівня радіації. Таким чином, увесь світ дізнався про те, яка трагедія сталася на території України.

Багато лікарів в Східній Європі та Радянському Союзі рекомендували вагітним жінкам зробити аборт, щоб уникнути ризику народження дітей з вадами та захворюваннями, навіть незважаючи на те, що рівень радіації, впливу якої піддавалися жінки, був досить низький.

Попри те, що з часу виникнення аварії минуло стільки років, остаточної версії про причини виникнення катастрофи досі немає. Є лише декілька припущень, які зводяться до одного – халатності працівників.

Спочатку провину за катастрофу покладали виключно на персонал. Таку позицію зайняли Державна комісія, сформована в СРСР для розслідування причин катастрофи, суд, а також КДБ СРСР, що проводив власне розслідування. Міжнародне агенство з атомної енергії (МАГАТЕ) у власному звіті 1986 року також підтримало цю точку зору. Значна частина публікацій у ЗМІ, у тому числі і недавніх, спирається саме на цю версію. На неї ж спираються різні художні і документальні твори.

За даними Американської Комісії Ядерного Регулювання 28 робочих ЧАЕС померли протягом 4-х місяців після аварії.

Як виявилось пізніше, помилки персоналу АЕС неодноразово призводили до небезпечних ситуацій, але ці випадки ретельно приховувались. До 1980 року нараховувалось вже 8 зупинок енергоблоків: двічі – через помилки проектних організацій, тричі –  через постачальників і тричі – через персонал.

Грубі порушення правил експлуатації АЕС, скоєні персоналом, за цією версією, полягали в наступному:

  • проведення експерименту будь-якою ціною, незважаючи на зміну стану реактора;
  • вивід з роботи справного технологічного захисту, який просто зупинив би реактор ще до того як він потрапив би в небезпечний режим;
  • замовчання масштабу аварії в перші дні керівництвом ЧАЕС.

200 тонн радіоактивних матеріалів досі перебуває в реакторі Чорнобильської АЕС

Пізніше  пояснення причин аварії були переглянуті, у тому числі і в МАГАТЕ. Консультативний комітет з питань ядерної безпеки (INSAG) в 1993 році опублікував новий звіт, що приділяв більшу увагу серйозним проблемам в конструкції реактора. У цьому звіті багато висновків, зроблених в 1986 році, визнано помилковими.

У сучасному викладі, причини аварії такі:

  • реактор був неправильно спроектований і небезпечний;
  • персонал не був проінформований про небезпеки;
  • персонал допустив ряд помилок і ненавмисно порушив існуючі інструкції, частково через відсутність інформації про небезпеки реактора;
  • вимкнення захисту або не вплинуло на розвиток аварії, або не суперечило нормативним документам.

Нині Прип’ять – місто-привид. Місто, в якому тисячі людей залишили свої речі, домашніх улюбленців, мрії та власні життя.

Долучайтесь до каналу "Україна" в меседжерах, аби дізнаватись першими про актуальні та обрані матеріали за посиланнями: 
Viber – https://chats.viber.com/kanalukraine/uk
Telegram – https://t.me/kanalukraina 

 

Новости партнеров

Загрузка...
Продолжая просмотр сайта, вы соглашаетесь с тем, что ознакомились с обновленной политикой конфиденциальности и соглашаетесь на использование файлов cookie.
Соглашаюсь