У день народження кожен з нас намагається зробити підсумок досягнутого, щоб зрозуміти, яких успіхів можна чекати надалі. І наша країна не виняток!

Ми проаналізували весь минулий рік і зробили список найбільших досягнень України на
26-му році своєї Незалежності.
Безвіз
З 11 червня 2017 року українці отримали змогу подорожувати у Європу без віз. Для цього охочим перетнути кордон обов'язково потрібно просто мати при собі біометричний закордонний паспорт.

Загалом українці отримали право їздити без віз до 30 країн Європи.

Безвізовий режим дає право на відвідування культурних та спортивних заходів, журналістські подорожі, короткострокове навчання та обмін досвідом, поїздки на лікування тощо.

Водночас, безвізовий режим не дає права на роботу в країнах ЄС, у тому числі, короткострокову.
ПАРАЛІМПІАДА— 2016


Хоча у неофіційному командному заліку паралімпійська збірна України зайняла лише третю сходинку, для наших спортсменів минулорічні змагання в Ріо стали справжнім тріумфом. 117 медалей, серед яких 41 золота, 37 срібних та 39 бронзових. 109 беззаперечних рекордів.
Особливо відзначилися у Ріо-де-Жанейро українські плавці Максим Крипак, Євгеній Богодайко та Денис Дубров, які здобули по вісім нагород кожен. Єлизавета Мерешко та Дмитро Виноградець поклали у свої скарбнички по п'ять відзнак, а Анна Стеценко, Ярослав Денисенко та Вікторія Савцова — по чотири.

Ну, і не варто забувати про тріумф української футбольної збірної, яка виграла всі свої поєдинки на турнірі.

Першокласників «звільнили» від оцінок
З 1 вересня 2016 року Міносвіти спростило життя учням молодших класів, кардинально змінивши підхід до їхнього навчання та оцінювання.

За рекомендацією Міносвіти, для першокласників скасували домашні завданнята оцінки. Для інших же класів початкової школи ввели кілька умов. По-перше, «домашку» заборонили давати на вихідні дні і канікули, а по-друге – її складність чітко регламентована часом.

У МОН зазначають, що реформа продиктована необхідністю давати учням не тільки знання, а й розуміння того, як їх використовувати. Крім того, нові правил допоможуть уникнути емоційного тиску на дітей, коли вони бояться помилитися або принести додому погану оцінку.

У 2017 році реформування початкової школи продовжилося. З огляду на перші результати, дітям нововведення прийшли до смаку, а от як до цього адаптуються вчителі та батьки — покаже час.

У США запустили розроблену спільно з Україною ракету Antares
Ракету «Antares», перший ступінь якої був розроблений українським конструкторським бюро «Південне», з космічним кораблем «Cygnus» успішно запустили 18 жовтня в американському штаті Вірджинія близько о 2:45 за київським часом.

Півтора року до запуску українські фахівці займалися модернізацією ракети. Інженерам довелося змінити її ступінь таким чином, щоб в ній змогли працювати абсолютно інші двигуни, що не призначені для вже готової конструкції.

Саме перший ступінь ракети Antares забезпечив її відрив від Землі і вивів на заплановану траєкторію в повітрі. Серед амбітних планів компанії запустити ракети на Місяць і Марс.
УКРАЇНКА ЗРОБИЛА ПРОРИВ
У БОРОТЬБІ З РАКОМ
Ольга Броварець, науковий співробітник відділу молекулярної та квантової біофізики в Інституті молекулярної біології і генетики НАН України, зробила справді неймовірне відкриття. 29-річна вчена вирахувала закономірність, з якою пари хромосом з мутацією вбудовуються в ДНК людини, в результаті чого виникають небезпечні і смертельні хвороби, зокрема рак.

Це відкриття у майбутньому дає надію на цілковите одужання від раку та багатьох інших хвороб, до яких призводять мутації.

Дівчина також стала лауреаткою Міжнародної премії Scopus Awards Ukraine 2016 року в номінації «Найкращий колектив вчених, який досяг значних наукових результатів без західних колаборацій» разом з доктором біологічних наук Дмитром Говоруном.

Щоправда, українська наукова спільнота успіх Ольги сприйняла неоднозначно, назвавши її відкриття не таким уже й важливим, а всього лише першим етапом пошуку універсальних ліків від раку. Але як би там не було, сам факт існування такого пошуку дуже радує усіх українців.
Е-декларації чиновників
У тестовому режимі система е-декларацій запрацювала 15 серпня, а в повноцінному – 1 вересня 2016 року.

Старт електронного декларування в Україні був пов'язаний з чималою кількістю скандалів – питання викликало програмне забезпечення, ступінь захищеності інформації тощо. Наприклад, багато можновладців скаржилися, що просто не можуть зайти в систему.
Але справжній шок звичайні українці і світова громадськість зазнали вже після того, як доступ до реєстру декларацій був відкритий для всіх охочих. Виявилося, що Україна не така бідна країна, просто її багатства зосереджені в руках можновладців.

Наприклад, депутати Верховної Ради сумарно задекларували 12,6 млрд грн – в середньому по 29 млн грн на кожного, а на додачу до них – колекції годин, квартир, будинків, автомобілів і картин. Члени Кабміну вказали в деклараціях майже 160 млн грн.

Перші кримінальні провадження за фактами незаконного збагачення на підставі аналізу відомостей, наведених в електронних деклараціях, були відкриті 17 листопада.

Друга хвиля е-декларування відбулася 1 січня 2017 року, коли відзвітували про доходи вже всі держслужбовці середньої ланки та особи, які надають публічні послуги. І ці декларації були не менш шокуючими та резонансними.

Скіфське золото повернуть Україні
У 2014 році більше двох тисяч стародавніх артефактів вивезли на виставку в Нідерландах з українського Криму. Але після анексії Криму Росією перед Амстердамом постала дилема, кому повертати скіфське золото. Росія прагнула забрати собі скарби, загальною вартістю в $1,5 млн, і судова тяганина тримала більше двох років.

Судова тяганина між Україною і Росією тривала більше двох років. Зрештою 14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама визнав, що скіфське золото належить Україні і має повернутися до Києва.
ID-паспорти
З 1 листопада 2016 року нового ID-паспорти почали видавати всім громадянам, які досягли 14-річного віку. Він буде діяти 4 роки, якщо був оформлений у 14 років, а після цього – 10 років.

Внутрішні паспорти громадянина України старого зразка, у формі паперової книжки, більше не видають.

Причиною введення нового документа назвали потреби в особливих формах захисту конфіденційної інформації про громадян.


З червня 2017 року власники пластикових ID-паспортів можуть без віз їздити до Туреччини.

Щоправда, є в новому документі і мінуси. У чіпі, що міститься всередині картки, знаходиться інформація про місце реєстрації та сімейний стан власника, але більшість установ, які вимагають таку інформацію, не мають відповідного обладнання для її зчитування з такого паспорта. Тому власникам ID-паспортів доводиться оформлювати окремо спеціальні довідки.

Українська футболка-кардіограф
HeartIn — це «розумна футболка», яка робить електрокардіограму в реальному часі. У парі з мобільним додатком вона більш ефективно дозволяє займатися спортом і відстежувати аномалії в роботі серця.

Український підприємець Олексій Виноградов та його партнер кардіолог і дослідник Дмитро Федьків вже понад п'ять років працюють над технологією мобільної кардіографії. Робота над технологією HeartIn ведеться вже 8 років. За цей час Виноградов вклав в розробку близько 1,5 мільйона доларів особистих коштів. Співробітники стартапу працюють з України, Німеччини, Тайваню та США. За час роботи над технологією було створено близько 40 прототипів. Творці обіцяють, що футболка досить міцна, щоб витримувати активні тренування і прання в машинці.
Наша кінцева мета — забезпечити ранню діагностику серця. Але люди не хочуть купувати майку просто заради діагностики. Так народилася ідея поєднати процес: видати дуже точні показники пульсу і варіабельності ритму серця, додати звіти за результатами тренувань, і загорнути це в гарний зручний додаток, а в процесі робити діагностику.

Олексій Виноградов
підприємець
Збільшення мінімальної зарплати
Наприкінці жовтня 2016 року прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що з 1 січня наступного року в Україні має зрости мінімальна зарплата. Її розмір склав 3200 гривень, що становить майже вдвічі більше, ніж раніше.

Прем'єр висловив переконаність в абсолютній готовності уряду до такого категоричного кроку, в той час як підприємці заявили, що це створить додатковий тиск на бізнес. Пересічні українці здебільшого боялися швидкої інфляції та хвилі масових звільнень з початку року.
Виявилося, що прем'єр і його команда мали рацію. Інфляції в країні не сталося, рівень звільнень був незначний, а за перше півріччя 2017 року податкові надходження до бюджету зросли на 28%.
Український екзоскелет визнано кращим у світі
UniExo – це унікальний український екзоскелет, який поверне радість руху людям з обмеженими можливостями. Ідея створення роботизованого скелету прийшла Антонові Головаченку, коли в його бабусі виникли проблеми з рукою. Нині винахіднику 22, і його розробка вже перемогла на престижному конкурсі в Кремнієвій долині.

Проект не просто став кращим у престижному міжнародному конкурсі Silicon Valley Robotics, а випередив суперників з велетенським відривом. Під час голосування він набрав понад 90% голосі — такого історія конкурсу не пригадує.
Скелет UniExo дає можливість людям з особливими потребами повноцінно рухатися й пересуватися без сторонньої допомоги. Користуватись ним зовсім не складно. Програма підлаштовується під потреби конкретної людини.

Саме ж управління здійснюється за допомогою нейрошолома або нейробраслетів. При цьому вартість пристрою в рази нижча за закордонні аналоги. Ще одна корисна функція екзоскелета – збір інформації та статистики про результати лікування. Тож з UniExo робота медиків може стати в рази ефективнішою.
Квоти на українську мову
Суперечки про те, чи треба збільшувати присутність української мови у мас-медіа тривали довго. Зрештою, 23 травня 2017 року Верховна Рада 269-ми голосами прийняла закон про квоти української мови на телебаченні.

Згідно з документом, на телебаченні вводяться обов'язкові квоти передач і фільмів українською мовою: 75% для загальнонаціональних і регіональних телеканалів, 60% — для місцевих телеканалів, 75% — для програм новин.
Реакцією на новий закон стало суттєве збільшення україномовного контенту на телеекранах.

Українською мовою заговорили навіть відомі телеведучі, які приїхали працювати в Україну з Росії. Зокрема, ведучий ток-шоу «Говорить Україна» Олексій Суханов, який уже другий рік вивчає українську мову, із задоволенням декламує вірші відомих українськиї поетів.
Олександр Усик — найкращий боксер-важковаговик
За минулий рік Олександр Усик став справжнім спортивним героєм України. 17 вересня 2016 року боксер став чемпіоном в першій важкій вазі за версією WBO, та ще й встановив особливий рекорд! Український богатир побив 30-річний рекорд легендарного Евандера Холіфілда. Щоб стати чемпіоном у 1990-их, американцю знадобилося 12 боїв, а наш герой зробив це за 10 поєдинків.

9 квітня Усик захистив свій пояс, перемігши американця Майка Хантера одноголосим рішенням суддів.

Після перемоги над Майком Хантером Олександр Усик очолив світовий рейтинг боксерів, складений авторитетним журналом The Ring.
Українські школярі — кращі робототехніки світу
У липні 2017 року у Вашингтоні відбулися всесвітні Олімпійські ігри з робототехніки FIRST Global Challenge. За підсумками змагань команда українських школярів в складі Ігоря Жуковського, Інги Манжуленко, Михайла Корешкова і ментора Надії Владикіна увійшли в 20-ку найсильніших в світі команд з робототехніки, зайнявши 19-е місце з 163.
В ході змагань команди з різних країн світу отримали однакові набори конструктору та завдання створити робота, який буде очищувати воду. Результати змагань визначали, хто розробив і створив найрозумнішого робота.

Свого робота, який покликаний вирішувати проблеми водної кризи, юні українські техніки створили за допомогою будівельної системи REV Robotics. За прототип взяли сільськогосподарський комбайн, а над самим проектом українська команда працювала три місяці.
Українська команда увійшла в 20-ку кращих, обігравши більше ста країн, серед яких США, Франція, Японія та Росія.
«Нафтогаз» виграв суд у «Газпрому»
31 травня Стокгольмський арбітраж виніс першу ухвалу за позовом «Газпрому» до «Нафтогазу», в якому відхилив основні вимоги російської компанії і назвав принцип «бери або плати» несправедливим.

Вимоги «Газпрому» до «Нафтогазу» становили понад $37 млрд. Ця сума включала в себе оплату заборгованості за газ, поставлений в травні-червні 2014 року, оплату за зобов'язанням «бери або плати за 2012-2016 роки, а також пеню за прострочення оплати.
Крім цього Стокгольмський трибунал повністю скасував заборону на реекспорт газу. Таким чином Україна цілком законно має змогу відмовитися від закупівель газу з Росії.
Незважаючи на рішення арбітражу, у «Нафтогазу» все ще залишається борг перед «Газпромом» за поставлений газ. Він становить понад $2 млрд, однак після рішення суду сума може знизитися до $0,5 - 1,1 млрд.
Еліна Світоліна виграла престижний турнір у Торонто
2017 рік став надуспішним для 22-річної одеситки Еліни Світоліної. 13 серпня надія українського тенісу здобула переконливу перемогу над колишньою першою ракеткою світу Каролін Возняцкі у фіналі престижного турніру Rogers Cup у Торонто.

Поєдинок завершився з рахунком 6:4, 6:0.Світоліна здобула 44-ту перемогу в сезоні, що є її особистим рекордом. Також українка оформила десяту вікторію над опонентками з топ-10, ставши лідером за цим показником.

Переможна серія Еліни на турнірах категорії Premier 5 тепер становить 15 виграних матчів.
Акції із захисту тварин
2017 рік для України впевнено можна назвати роком захисту братів наших менших. Такої кількості акцій на підтримку бездомних і не тільки тварин, здається, в нашій країні не було ще ніколи.
10 березня більше 300 киян вийшли на акцію протесту проти вбивств бездомних тварин. Зоозахисники вимагали внести зміни до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» і до Кримінального кодексу України з метою посилити відповідальність за вбивства тварин.

Аналогічна акція відбулася через півтора місяці — 24 квітня, коли кияни протестували проти масового отруєння безпритульних собак напередодні Євробачення.

Але наймасштабнішою була акція «Цирк без тварин», яка пройшла в Києві 15 квітня. У ході мітингу активісти збирали підписи на підтримку вимоги про припинення використання тварин у циркових виставах. «Цирк – в'язниця», «Це не смішно», «Жорстокість – не розвага», «Цирк – концтабір для тварин», «Цирк для талановитих людей, а не для наляканих тварин» – такими гаслами сотні киян (і не тільки) висловили свою позицію щодо жорстокого поводження з тваринами у цирках.

Акцію також підтримали зірки українського шоу-бізнесу Даша Астаф'єва, Ната Жижченко (ONUKA), Ірина Лузіна (panivalkova) та багато інших.

Сьогодні українці вийшли на акцію, щоб висловити свою позицію і сказати, що варто покласти край знущанню над тваринами, українці готові до того, щоб тварин не мучили на манежах, не мучили їх батогами заради розваги.

Олександр Тодорчук
засновник UAnimals
Мітинги і акції мали принесли результати! 22 червня Верховна Рада ухвалила зміни до закону «Про захист тварин», за якими надто жорстоких шкуродерів каратимуть позбавленням волі на 3-5 років. Відповідні рішення суду за цими законами уже мають місце у Києві та Луцьку, де шкуродерів засудили до ув'язнення на 6 місяців та 5 років відповідно.

Того ж 22 червня Київська міська рада «ощасливила» і столичних безпритульних котиків, визнавши їх частиною екосистеми міста і зобов'язавши комунальні установи відкрити підвали для пухнастиків.
Запуск соціальної мережі Ukrainians
16 травня Президент України Петро Порошенко ввів у дію рішення РНБО про введення санкцій щодо низки російських соцмереж, інтернет-компаній та телеканалів. Зокрема, під санкції потрапили популярні серед українців соціальні мережі ВКонтакте та Одноклассники, а також портал Mail.ru.

У Міністерстві інформаційної політики заявили, що російські соцмережі, на які рішенням Ради національної безпеки та оборони України накладено заборону, використовуються спецслужбами РФ як інструмент гібридної війни.
Багато українських інтернет-користувачів скаржилися, що не мають аналогів популярним російським соцмережам. І дарма! Вже 6 червня в Україні запрацювала нова соціальна мережа — Ukrainians, в яку можна перенести усі свої дані із забороненої ВКонтакте.
Зареєструватись в соцмережі можна двома способами: або перенести усі дані із Facebook, або створити новий акаунт за допомогою електронної пошти.

Автори проекту звертають увагу, що наразі основний функціонал цієї соціальної мережі ще недоступний, але після того, як кількість користувачів сягне стотисячної відмітки, на сайті з'являться вкладки «Друзі» і «Новини» тощо.


Впровадження ProZorro
З минулого року всі державні закупівлі в Україні було переведено на єдину систему ProZorro. Публічні електронні закупівлі за допомогою даної системи почали здійснювати органи місцевого самоврядування, комунальні підприємства, а також інші організації, які використовують кошти платників податків.

Всі тендери, які перевищують порогові значення почали проводити через ProZorro.
«Мрія» встановила нові рекорди
За останній рік український літак «Мрія» став одним із найпопулярніших запитів в інтернеті. Кожен політ супергіганта викликав неймовірний ажіотаж в усіх країнах світу, як то Австралія, Чилі чи Бразилія.

І недарма! В листопаді 2016 року АН-225 «Мрія» встановив новий рекорд. З Бразилії в Чилі Ан-225 успішно перевіз електротурбіну у спеціальній конструкції – загальна вага склала 182 тонни. Це рекордний вантаж для континенту.
Тріумф на Всесвітніх іграх - 2017
На Всесвітніх Іграх, що завершилися 30 липня в польському Вроцлаві, Україна увійшла до п'ятірки найсильніших команд світу. У підсумковому заліку українські спортсмени здобулии десять золотих, сім срібних і вісім бронзових медалей.

Найбільше медалей нашій країні принесли змагання з пауерліфтингу. Чемпіонами стали Володимир Рисьєво, Андрій Наньев, Сергій Білий, Дмитро Семененко, Олексій Рокочий, Лариса Соловйова і Тетяна Мельник. Також у скарбничці України нагороди за змагання з джиу-джитсу, сумо, муай-тай, карате, а також зі спортивної акробатики, скелелазіння, підводного плавання.

Українські хірурги провели унікальну операцію на мозку
Українські хірурги вперше у світі зробили операцію з видалення пухлини в мозку з одночасним поєднаннам навігаційної системи, лазера та ендоскопа. Потім пацієнта перевели не до реанімації, як зазвичай, а до загальної палати. Нова техніка навіть після надскладних операцій спрямована на те, щоб дати людям повноцінне життя.

Тепер на методику українських лікарів орієнтуватимуться спеціалісти з інших країн.
Володимир Кличко залишив бокс
На початку серпня 2017 року легендарний український боксер Володимир Кличко оголосив про завершення кар'єри. На професійному ринзі Володимир провів 69 боїв, в яких здобув 64 перемоги (53 нокаутом) і зазнав п'ять поразок.

Рішення означає, що Кличко відмовляється від поєдинку-реваншу з британцем Ентоні Джошуа, який був запланований на 11 листопада цього року.
Очевидно, я не виняток з правил, і зараз прийшла моя черга зробити це. Я роблю це, але, з деяким хвилюванням, я абсолютно готовий до нового випробування. Чекаю і сподіваюся, що моя наступна кар'єра, яку я спланував і вже почав кілька років тому, стане хоча б такою ж успішною, як і попередня.

Володимир Кличко
ЄВРОБАЧЕННЯ — 2017
У травні 2016 року вся Україна тріумфувала через епічну перемогу Джамали на Євробаченні. Однак після радості прийшло запитання — як і де проходитиме конкурс, і чи спроможна взагалі воююча Україна провести настільки грандіозний захід?
Незважаючи на сумніви скептиків, Україна не просто змогла провести конкурс, а зробила це з належним розмахом і толерантністю до всіх гостей із Європи.

За право проводити конкурс боролися різні міста, однак перемогу прогнозовано здобула столиця. А от місце проведення Євробачення здивувало багатьох — майданчиком для пісенного змагання став Міжнародний виставковий центр на Лівому березі.
9 травня в Києві розпочалося грандіозне співоче дійство. І вперше в історії конкурсу його ведучими були лише чоловіки — Володимир Остапчук та Олександр Скічко на сцені та Тимур Мірошниченко в грінрумі.
Перший півфінал конкурс відкрив відомий український співак Дмитро Монатік. Музичні шанувальники з Європи відразу назвали його українським Джастіном Тімберлейком. Взагалі усіх українських виконавців на сцені шоу 9 тисяч гладачів у залі зустрічали з величезним захватом.

Але ще більше глядачів спостерігали за конкурсом на головній фан-зоні на Хрещатику— Eurovision Village.
Дмитро Монатік відкриває Євробачення
Щороку у нас є якісь певні зауваження чи скарги: то на транспорт, то на логістику, безпеку чи інші аспекти. Але Євробачення в Києві пройшло бездоганно. У нас не було ніяких проблем. З української сторони все було організовано на найвищому рівні

Ян Ола Санд
глава Євробачення
Переможцем Євробачення-2017 став португальський виконавець Сальвадор Собрал, який чуттєво виконав пісню «Amar pelos dois».
ONUKA порвала світові чарти
ONUKA лишається однією із найбільш бажаних груп на майже усіх великих українських фестивалів, і не тільки.

Від самого заснування колектив активно гастролював Європою, але особлива слава наздогнала ONUKA після участі у фіналі Євробачення-2017 у Києві. Вже за добу після ефіру міні-альбом Vidlik очолив електронні чарти iTunes у Британії, Німеччині, Польщі, Нідерландах, Данії та Швеції, а також зайняв другу позицію в Бельгії, став третім у Франції і Швейцарії та четвертим в Австралії.
Київ прийме фінал Ліги чемпіонів 2018
15 вересня 2016 року Конгрес УЄФА остаточно затвердив столицю України як місто-господар фіналу Ліги Чемпіонів 2018 року. Цей матч може стати останнім фіналом Ліги Чемпіонів, який пройде в Європі. У майбутньому УЄФА хоче проводити вирішальний матч турніру по всьому світу.

Київ уже веде підготовку до цього дійства. Як зазначив перший заступник голови Київської міської адміністрації Геннадій Пліс подивитися футбольне свято в Києві мають близько 60 тисяч туристів.

Це утричі актуальніша, більш резонансна подія, ніж Євробачення. Але жодних спеціальних витрат, пов'язаних з Лігою Чемпіонів, не буде, а буде лише наша спроба і напрямок того, що ми проаналізуємо і, можливо, зробимо, якесь транспортне сполучення, рекламу, дрессінг міста, бо, звичайно, треба його прикрасити.

Геннадій Пліс
заступний голови КМДА
Про те, хто виграє жаданий кубок Ліги чемпіонів наступного травня, ми можемо лише здогадуватися. Але ми абсолютно переконані, що це буде неймовірний фінал.

Бо інакше бути просто не може!